Skip to main content

Making Windmills - Grant Idea




 

Continuing on the topic of windmills I thought I would do a quick post of where you can buy a "fairly" inexpensive windmill kit. The kit featured here is from Pitsco Education and has been used by Mrs. Parker's fourth grade class for several years (see bottom two pictures). She teaches in a STEM school so they have money, that alot of classroom teachers don't have, to puchase these kits.

Last year I had the opportunity to help, as an extra pair of hands, in her classroom while the fourth graders put the kit together. I'm glad I had the opportunity. I normally don't do well with kits but Mrs. Parker and the kids made it look very doable. If I were to purchase these windmills I would probably buy the DVD that goes with it to help explain how the kit gets put together (an extra $25).

I most likely would look for some kind of grant to offset the price. We have several in our district and I am hoping I am not too late to apply for them!

Comments

Unknown said…
I have been obsessed with how to fit this into my curriculum after your post the other day! This looks doable! Does each windmill cost $8? I am going to add this to my shopping list.
Eve Heaton said…
They do cost approximately $8 (less if you purchase a set of 30). It is actually not a bad price. I've looked up other windmills and this one is definitely one of the least expensive.

Popular posts from this blog

Moon Phase Box

I happened to walk into a fourth grade class the other day and they were hard at work making moon phase boxes. They were totally adorable and the kids were completely into it. The teacher very kindly let me take some pictures (thank you Mrs. Parker!) and add to my blog.


Students would need a shoe box and they need to cover the inside and inside lid with black construction paper. Using fishing wire they would hang a ping pong ball in the center of the lid so it is suspended in the center of the box. They then take a flashlight and trace the light end on one of the short ends of the box and then create viewing flaps in the middle of every side (including the one with the light bulb (but that might be slightly off center). It is important that the viewing areas are flaps and not cut directly out (you need to keep the light coming into the box blocked as much as possible).


The teacher used a box cutter to cut the flaps and flashlight hole for the children. I probably would have had studen…

Google Classroom Headers (and Bitmojis)

I recently taught a class on how to use Bitmojis in the classroom to increase student engagement and help with classroom organization and management.

One fun idea was to use them to make custom Google Classroom headers. The idea came from Alice Keeler's blog and she even provided a template for her header.


My computer settings weren't the same as hers so I had to tweak my version.

This got me thinking about how the headers could be changed out frequently, as something new for students to look forward to, when they opened up Google Classroom. In my head I was thinking they could be changed out weekly (38 total headers needed) if time permitted. 



I have several other ideas, templates, and instructions linked in this presentation.



I would love to see other custom Google Classroom Header ideas! Please feel free to post a comment or tag me on Twitter at @techcoachlife.




Cookie Moon Phases

I've seen these cookie moon phases before (click here for a description of the activity on Science Bob's Blog) and wanted to share my "Moon Phase" cookie story.


After seeing these online I thought it would be fun to do it in class as part of our Astronomy unit. I decided to make these at home. They turned out adorable. Then I decided to eat them (justifying that I would let my kids eat them in class :) It quickly became apparent that 8 Oreo cookies was way too many to eat (I definitely felt queasy). I went back to the online directions and found out that I was suppose to use "mini Oreo cookies" (which made much more sense).


A note of caution, the mini Oreo cookies may not be as cost effective with large groups of children (when I taught middle school I had 80+ children). It is definitely cheaper to buy the generic chocolate sandwich cookies. I would just provide a snack or sandwich baggie so the kids could take the leftovers home.